Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaký je křeček

Činnosti typické pro křečka

Značkování pachovými stopami

Křečci si značkují hranice svého revíru. Když je budete pozorovat, bude to vypadat jako kdyby se otírali. Křečci značkují jen málo kdy močí. Většinou se třou svou břišní mazovou žlázou a tříslovými mazovými žlázami o důležité předměty a místa. Křečíci na bocích mazové žlázy nemají. Místo nich mají tzv.ventrální žlázy umístěné na břiše.
Každý den si křeček ověřuje, jestli se do jejich teritoria neodvážil nějaký vetřelec.
 
 
Šplhání
 
Ne každý křeček umí výborně šplhat. Většinou hodně šplhají mláďata křečků , ale někdy vás může šplháním překvapit taky křeček středního věku. Výborní horolezci jsou křečci čínští, kteří mají pro šplh výborně přispůsobené tělo.
 
Hrabání
 
Hrabání je jedna z nejoblíbenějších činností křečka. Křečci si pomocí svých hbitých předních tlapek vybudují podzemní stavby, kdy mohou v teple a v bezpečí strávit zimu. I při chovu křečka jako domácího zvířete je třeba mít tuto přirozenou potřebu hrabat. Křeček totiž hrabe velmi rád i v kleci, takže se nesmíte divit že bude trochu podestýlky i kolem klece. Při koupě kleci by jste si měli tuto činnost uvědomit a koupit křečkovi klec která má spodní vanu vysokou aspoň 8 cm. Křeček bude i tak trochu podestýlku vyhazovat, ale aspoň se vám nestane to, že vám druhý den po vyčistění klece zůstane půlka podestýlky venku. Ale zase by neměla být spodní vana moc vysoká maximálně 10 cm. Křečci mají totiž rádi přehled o tom co se kolem nich děje a na to potřebují výhled.
 
Budování nor
 
Křečci si dokáží vybudovat ve svých komůrkách přímo umělecké pelíšky. Vyslelou je senem, slámou, trávou, lístky a měkkým papírem, který nejdříve roztrhají na malé kousíčky a potom ho zabudují. Křečci chovaní doma mají většinou domečky vyrobené ze dřeva, z pastu a podobně, ale i tak si svůj domeček pečlivě vyslélají. Můžete jim poskytnout papír, kapesníčky toaletní papír(ten používám já a moji křečci ho milují), seno a slámu a nebo mu můžete koupit třeba speciální výstelkovou tkaninu. Nedávejte křečkovi jako podestýlku syntetickou vatu ta totiž může zanést křečkovi lícní torby.
 
 
Křečkování
 
Křečkování znamená chovat se jako křeček, takže vytvářet si zásoby.
Křeček je neustále pudově nucen, dělat si zásoby jídla na horší časy. V přírodě je křeček schopný zásobit se dokonce na šest až devět měsíců a množství nashromážděné potravy ve slepé chodbičce jeho doupěte může dosáhnout až hmotnosti několika kilogramů. Tenhle vrozený pud ho ovládá, i když je chován v kleci. Jídlo, které mu dáte si nacpe do svých lícních toreb, odnese si ho do domečku a tam ho roztřídí a srovná.
(Křeček syrský si dokáže do jedné lícní torby naspat až půlku piškotu).
 
 
Běhání
 
Křeček si běháním udržuje "kondičku". Ale né že by musel, křeček běhá rád. I v přírodě křečci urazí velkou vzdálenost za den. Křečci, kteří jsou chováni doma taky moc rádi běhají. Mohou běhat např.: vběhacím kolečku. Křečci si mohou zaběhat taky takovým to způsobem (přebívání z jedné ruky na druhou). A taky před křečka můžete dát nějakou jejich dobrotku (křeččí dobrotku), a křeček bude za vámi (za tou dobrotkou) běhat.
 
Hlodání 
 
Hlodání je také typický způsob křečkova chování. No křečci patří přece k hlodavcům. Kdyby jim chyběl materiál k ohlodávání nedokázali by si dostatečně obrousit své neustále dorůstající řezáky. Proto by křeček měl mít v kleci pořád nějaké větvičky nebo aspoň psí suchar. Kdyby neměl nic na ohlodávání a žezáky by mu dorostly tak, že by už nemohl přijímat potravu musel by ihned ke zvěrolékaři, který by mu je zkrátil.
Někdy se může stát, že křeček bude ohlodávat mřížky v kleci. Je to důsledek stereotypu. Při okusování mříží si křečka ani nemusíte všimnout. Poznáte to teprve, až si všimnete ohlodané mřížky, která je okousaná tak, že z ní slezla už všechna barva. Příčiny takového chování je dlouhá chvíle ve věčně zavřené kleci, málo předmětů a špatně vybavená klec. Také se tak může chovat v důsledku nedostatku materiálu k ohlodávání nebo materiálu na stavbu hnízda. Když se vám něco takového stane, přemýšlejte jestli vašemu křečkovi něco nechybí a přemýšlejte nad tím čím by jste mu mohli zkrátit dlouhou chvíli (třeba novou hračkou nebo novými větvičkami atd.)
 
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Plivání schovaného jídla do ruky

(Marie , 28. 4. 2020 19:12)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Moje sestra si pořídila letos na vánoce křečka, naučila ho na ruce tak jsem siho vzala také na ruku a on mi zachvilku začal vydávat schované jídlo co měl v ústech. A chtěla bych vědět proč to dělá nevíte to někdo děkuji za odpověď.

Jirásková

(Marie , 28. 4. 2020 19:06)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Moje sestra si pořídila letos na vánoce křečka, naučila ho na ruce tak jsem siho vzala také na ruku a on mi zachvilku začal vydávat schované jídlo co měl v ústech. A chtěla bych vědět proč to dělá nevíte to někdo děkuji za odpověď.

okusování ruky

(Hanča:), 8. 2. 2014 17:38)

ahoj, chci se zeptat- mám nového křečka, který však už je asi půl roku starý. Od začátku je velmi ochočený. Na ruky mi téměř okamžitě naleze, není problém si ho hladit ani vyndávat z klece, nedávno mi však začal zvláštně okousávat ruku- a to i když je nažraný a větvičky ke kousání má v kleci. Jeho okusování mě nebolí ale nevím proč to dělá. Je to u křečků normální nebo to může značit libost či nelibost? Předem moc děkuju za odpověď.

Re: okusování ruky

(Odpovědi, 6. 4. 2020 16:50)

Jestli že je okusovani lehké znamená to projev přátelství

cnsla

(cnsla, 6. 4. 2013 13:36)

cnsla

děkuji

(rosta, 19. 1. 2013 10:27)

jsem rád že jste vitvořili tuto stránku já sám chovám doma krečíky džngárské !!!!!DEKUJI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 
Archiv

Kalendář
<< duben / 2020 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 42498
Měsíc: 245
Den: 10